Kolczyki w stylu boho - tutorial

 Tutorial powstał dla sklepu Royal-Stone - bardzo dziękuję za inspirację i pomoc w skompletowaniu materiałów.

Kolczyki w stylu boho – tutorialUżyte przeze mnie materiały:
- sznurek Pega acetat chabrowy – 2 m,
- szurek Beadsmith dwukolorowy navy/blue – 50 cm,
- sznurki Beadsmith: metallic bronze – 80 cm, metallic copper – 15 cm,
- koraliki Dome 12 cm (Crystal Etched Sliperit Full) – 2 szt.,
- koraliki Dagger 5x16 mm (Etched Crystal California Rush) – 6 szt.,
- koraliki O bead donut 4 mm (Amethyst Capri Gold) – 6 szt.,
- koraliki Pip 5x7mm (Capri Gold Iris) – 2 szt.,
- koraliki Miyuki Tila (Matted Metallic Copper) – 6 szt.,
- koraliki Toho Round 11/0 i 15/0 (Metallic Nebula)
- koraliki Miyuki Round 11/0 (Matte Metallic Copper)
- kulki jadeitu błękitnego 3 mm – 4 szt.,
- bigle (tu ze stali chirurgicznej)
- nici, klej, filc, materiał wykończeniowy (skóra/tkanina)
użyj materiałów w kolorach jakie wybierzesz, ale pamiętaj o wielkościach koralików.Przygotuj cztery sznurki dł. 25 cm (kolejno: Pega chabrowy, Beadsmith bronze i navy/blue, Pega chabrowy) zabezpiecz końcówki, ułóż je w tę samą stronę – prawą dla Pegi acetatowej (jodełka >>>>). Złóż je w połowie, przymierz koralik Dome i uszyj odpowiedni kształt. Zszyj pętlę z umieszczonym Dome, ale nie wszywaj koralika na tym etapie. Utrudniałby dalsze szycie, poza tym, jak większość koralików z metalicznymi powłokami jest narażony na ścieranie powłoki podczas pracy przez dotykanie palcami, zwłaszcza w ciepłe dni.
Sznurki wywiń do góry i wszyj między nie 10 koralików 11/0. Tak samo uszyj po drugiej stronie. Sprawdź, czy w powstałej przestrzeni mieszczą się koraliki Miyuki Tila – powinny pasować dokładnie trzy. Jeśli nie, trzeba ująć/dodać po koraliku 11/0 w każdym rządku.

Szyjąc, wbijaj igłę zawsze w to samo miejsce – nie będzie wtedy widać nici na krawędzi pracy.Sznurki wywiń do góry i uszyj ślimaka na kulce 3 mm, po wszyciu kulki szyj po tylnej stronie, żeby nie deformować igłą sznurków. Analogicznie uszyj po drugiej stronie. Na razie nie przyszywaj sznurków ślimaka do tyłu elementu.Dopasuj trzy kwadraciki Tila – jeśli trzeba odegnij delikatnie ślimaki do odpowiedniej pozycji i teraz przyszyj sznurki.Przygotuj trzy sznurki Pega chabrowe o dł. 12 cm, ułóż je do szycia prawą stroną, przyłóż do dołu elementu tak, żeby zostawało tyle samo sznurków po obu stronach do późniejszego wykonania ślimaków. Wszyj pierwszy koralik Tila w przestrzeń między dolnymi ślimakami, jak najbliżej koralika 11/0. Doszyj kolejne Tila pilnując, żeby sznurki ułożyły się lekko w łuk.
Sznurki wywiń i połącz ze ślimakiem na kulce 3mm, uszyj małego ślimaka z koralikiem 11/0. Z drugiej strony postępuj analogicznie – włóż na miejsce koralik Dome, napnij i wygładź sznurki przed zszyciem, żeby utrzymały odpowiednią formę.

W przestrzeń między mniejszymi ślimakami wszyj koraliki Dagger: przygotuj mocniejszą nić (tu S-Lon), nawlecz trzy Daggery, pomiędzy nimi dwa koraliki 11/0. Przeszyj kilkakrotnie – ten element będzie ruchomy, więc narażony na przecieranie nici podczas noszenia kolczyków.
Wszyj koralik Dome, a przestrzeń powstałą między zszywanymi sznurkami zakryj koralikiem 11/0.
Umocuj koralik Dome przyklejając od spodu kawałek filcu.Przygotuj sznurki dł. 7 cm, zabezpiecz końcówki i ułóż w kolejności: chabrowy, metalizowane: bronze, copper, bronze, chabrowy. Złóż je na pół, uszyj pętelkę i wszyj w nią koralik Pip. Zszyj sznurki.
Całość przyszyj u góry głównego elementu. Podklej od spodu kawałek filcu, mocując Pip, żeby koralik nie wysuwał się do przodu.W miejscu łączenia sznurków, na górze kolczyka przyszyj O bead donut mocując go koralikiem Toho 15/0. Podobnie przyszyj dwa kolejne O bead na łączeniach ślimaków dolnych.

Przyszyj bigiel – przeszywaj wielokrotnie, żeby zminimalizować ryzyko przetarcia nici. Umocuj go dwoma koralikami 11/0 po bokach, żeby kolczyk się nie okręcał.Wykończ tył kolczyka – ja podkleiłam punktowo kawałek tkaniny (alcantara), przycięłam do kształtu kolczyka i obszyłam. Można też podkleić skórką. Ja wiem, że jednak nie polubiłam się z alcantarą.

Uszyj drugi kolczyk. Gotowe.
Miłej zabawy – Magdalena

PS
Koraliki Dome i Dagger typu Etched ulegają ścieraniu połyskliwej powłoki podczas dłuższego pocierania. Bardzo mi się podobają i nie chciałabym z nich rezygnować - jeśli ktoś znalazł na nie sposób, dajcie znać - podobno można je polakierować. Te kolczyki zostawię sobie i przetestuję, czy powłoka nie ściera się podczas normalnego noszenia.
Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. przepiękne, fajna inspiracja ze sznurków dwukolorowych :-)
  wiele rzeczy utrwalałam za pomocą lakieru do włosów, np rysunki na balonach, czy węgiel na papierze, może w tym wypadku również się sprawdzi, albo lakier do paznokci :-) daj znać czy udało sie znaleźć sposób na ścieralność :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki! :) Spróbowałabym z lakierem akrylowym, od spodu na wszelki wypadek najpierw. Tylko muszę poczekać na okazję do nabycia lakieru ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty