czwartek, 2 lipca 2015

Kolekcja - Południca

Południca - inspiracjeTym razem klimaty słowiańskie. Inspirowałam się kolorami pól z dojrzałym zbożem pełnym chabrów i maków, łąk, kwitnącego lnu,  zwyczajami polskiej wsi odchodzącymi w niepamięć: Na niebiesko malowano chałupy, w których była panna na wydaniu:

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Żniwna panna - południca - ukazywała się jako panna w płóciennej sukni, z rozpuszczonymi włosami albo jako wir powietrzny przed letnią burzą. Dusiła leniwych żniwiarzy, którzy zasnęli przy pracy, niebezpieczna dla tych, którzy w południe zostali sami w polu.
Zapomnianym żniwnym zwyczajem jest stawianie przepiórki: 


Przepiórka - Muzeum w Sierpcu

Ostatnią wiązkę zboża podczas żniw zostawiano na polu, wiązano przy kłosach, na kształt namiotu, ozdabiano kwiatami.  W środku kładziono płaski kamień - na nim umieszczano kromkę chleba - dla przebłagania duchów polnych - południc, dziwożon i ptactwa żyjącego w zbożu, za to, że zabrano im dom i strawę, żeby nie szkodziły i opiekowały się polem w przyszłym roku. Ziemię wokół przepiórki pieliło się, żeby chwasty nie zarastały pola, przeciągano też wokół przepiórki dziewczynę, zwykle córkę gospodarza, albo najlepszą ze żniwiarek, żeby zapewnić ziemi płodność.

Moje interpretacje:

Bransoletka - Południca 1

Kolczyki - Południca 1

kolczyki - Południca 2


Bransoletka - Południca 2
Bransoletka - Południca 2
Wisiorek - Południca 2
te jak z kwietnej łąki:
kolczyki - Południca 3