Test sznurków - cz.1

Zabierałam się do napisania tego testu od dawna. Kilka lat temu, kiedy zaczynałam przygodę z sutaszem, przeglądałam oferty sklepów internetowych, robiłam zakupy w pasmanteriach, i nie wiedziałam, co do czego (zostało mi jeszcze sporo sznurków, które z powodzeniem wykorzystuję w różnych pracach domowych). Bardzo brakowało mi konkretnego zestawienia różnych typów sznurków. I pewnie nie zebrałabym się jeszcze długo, gdyby nie pomoc sklepu Royal-Stone. Dziękuję za współpracę i udostępnienie materiałów. Chciałam zaznaczyć, że test jest obiektywny, oparty na moich doświadczeniach. Będę starała się go aktualizować, jeśli w ofertach sklepów pojawią się nowe rodzaje sznurków.
Test sznurków sutasz cz. 1 - sznurki podstawowe


Przedstawię tu opis i właściwości sznurków sutaszowych dostępnych obecnie w sklepach w Polsce. Oparłam się na swoich doświadczeniach i obserwacjach. Poza opisem przy każdym sznurku podaję krótko informacje, które uznałam za przydatne do haftu sutaszowego: szerokość, różnice w kolorze oplotu i rdzenia, strony. Występowanie różnic między stronami sznurka opisuję używając słowa ”jodełka” – określam tak kierunek oplotu nici wokół rdzeni, który widać, gdy ułożymy sznurek do rozpoczęcia szycia (patrząc na sznurek z góry), kierunek splotu zaznaczam symbolami <<< lub >>>. 
Sprawdziłam też, czy sznurki można prasować, ponieważ przy zakupie sutaszu na metry trudno uniknąć jego pogniecenia (polecam przechowywanie go w domu na jakichkolwiek szpulach). Opisałam też podatność na przypalanie (ja użyłam przypalarki do nici i sznurków, można użyć jej do stopienia oplotu końcówki). Sznurki, które nie mają topliwego oplotu najlepiej zabezpieczać przed cięciem taśmą klejącą, lub w trakcie szycia – klejem.
Warto też zwrócić uwagę na zróżnicowanie sznurków w zależności od partii. Dotyczy to niestety wszystkich sznurków, z którymi się zetknęłam, w większym lub mniejszym stopniu. Przy dużym projekcie najlepiej zaopatrzyć się w większą ilość sznurka z tej samej partii, aby uniknąć przykrej niespodzianki podczas pracy.
Na koniec podaję dostępność sznurków w sklepach. W miarę możliwości będę aktualizować te dane.

----------------------------------------------------------------

1. Pega - wiskozaNajbardziej znany i popularny ze sznurków, choć nie najłatwiejszy w szyciu. Jest lekko połyskliwy, miękki, jedwabisty w dotyku. Często nazywany mylnie jedwabnym – jest w 100% wiskozowy, czyli ze sztucznego jedwabiu. Można z niego uszyć drobne, małe formy, zawijasy. Wymaga pewnej wprawy i cierpliwości podczas szycia, łatwo go zdeformować zaciskając zbyt mocno nici. Polecam jednak początkującym, według zasady, że jeśli nauczy się z nim pracować, to z innymi rodzajami sznurków pójdzie już łatwo. Można łączyć go z innymi sznurkami - jest bardzo delikatny, więc połączenie ze sznurkami metalizowanymi, Pegą acetat (odwrotny kierunek splotu!), chińskim lub Beadsmith poliester pomoże usztywnić pracę. Dostępny jest w bardzo dużej gamie kolorystycznej (57 kolorów). Zdarzają się nieznaczne różnice w gęstości splotu i odcieniu w zależności od partii. Polecam w miarę możliwości zakup w sklepie stacjonarnym, aby samemu sprawdzić, czy dana partia ma odpowiednią strukturę.
Szerokość: 3 mm
Rdzeń i oplot: w tym samym kolorze
Strony: ma prawą i lewą stronę – po prawej (jodełka <<<) jest gładki, po lewej – widać prążkowanie
Prasowanie: tak, nawet wskazane, ponieważ łatwo gniecie się, o ile nie jest przechowywany na szpuli
Przypalanie: nie topi się


--------------------------------------------------------------

2. Pega - acetat


Kolejny popularny sznurek, również ze sztucznego jedwabiu – z rdzeniem z wiskozy i oplotem z octanu celulozy (acetatu), lekko połyskliwy. Od Pegi wiskozowej różni się tym, że jest sztywniejszy, łatwiejszy do opanowania, dobrze trzyma formę, trudniej go zdeformować podczas szycia. Można z niego uszyć niewielkie elementy ażurowe. Nie ma dużej gamy kolorów (26), ale dobrze łączy się z innymi sznurkami. Różnice w odcieniu w zależności od partii są nieznaczne (mogą mieć większe znaczenie w przypadku koloru białego), większych różnic w szerokości, strukturze – nie zauważyłam. Jeden z kolorów – kremowy (waniliowy) – jest nieco inny, jakby woskowany, bardzo wygodny w szyciu, odporny na zaciąganie – szczególnie godny polecenia (na zdjęciu):


Szerokość: 3 mm.
Rdzeń i oplot: w różnych kolorach (biały, oprócz czarnego sznurka), należy zachować ostrożność przy szyciu, aby nie naruszyć oplotu i nie odsłonić rdzenia
Strony: ma prawą i lewą stronę, po prawej jest gładki (jodełka >>> odwrotnie niż w sznurku Pegi wiskozowym), po lewej prążkowany
Prasowanie: można, ale sznurek robi się nieco cieńszy, spłaszczony – nie polecam
Przypalanie: tak, oplot lekko się topi


--------------------------------------------------------------

3. Sutasz chiński nylon (tzw. chińczyk, grubasek)Sznurek z nylonu (włókno syntetyczne) - również bardzo popularny. Wyróżnia się największą gamą kolorystyczną (80). Połyskliwy, o gęstym, delikatnym oplocie, dość sztywny, grubszy niż pozostałe sznurki, trudniej uszyć z niego delikatne formy. Jest oporny w szyciu – trudno znaleźć igłą przerwę między rdzeniami. Oplot z bardzo cieniutkich nitek jest ścisły i gładki, ale należy zachować ostrożność, bo łatwo go zaciągnąć. Można łączyć go z innymi sznurkami, dobrze wzbogaca kolorystykę i fakturę pracy. Niewielkie formy ażurowe możliwe tylko ze sztywniejszych partii sznurka.
To sznurek, który się kocha albo nienawidzi, ja go szczerze nie cierpię, ale jest niezastąpiony, jeśli potrzeba zarówno subtelnych odcieni, jak i soczystych, mocnych kolorów.
Sznurek ma jedną poważną wadę – w zależności od partii występują znaczne różnice w szerokości (2,5-3,5 mm), grubości i sztywności sznurków. Z tego względu warto zaopatrzyć się w większą ilość rodzaju, który się preferuje, bo kolejny zakup może być całkowicie inny. Na zdjęciu największa różnica w grubości sznurków, z jaką się spotkałam:


Szerokość: ok. 3 mm
Rdzeń i oplot: w tym samym kolorze
Strony: bez różnicy, można go łączyć z innymi sznurkami, bez problemu z kierunkiem splotu
Prasowanie: można, lekko wygładza się i robi się nieznacznie sztywniejszy
Przypalanie: tak, oplot łatwo się topi


---------------------------------------------------------------

4. Beadsmith poliester


Sznurek z włókna sztucznego, o bardzo gęstym oplocie, raczej matowy, w silniejszym świetle subtelnie połyskujący. Sztywniejszy i grubszy niż Pega, choć tej samej szerokości. Bardzo łatwy w szyciu, utrzymuje formę, jest bardzo odporny na deformację podczas szycia i na zaciąganie oplotu. Ma dobrą jakość i piękną gamę odcieni (25), inną niż w sznurkach Pega, może być do nich dobrym uzupełnieniem. Według mnie bardzo godny polecenia.
Szerokość: 3 mm
Rdzeń i oplot: w różnych kolorach
Strony: bez różnicy, można go łączyć z innymi sznurkami, bez problemu z kierunkiem splotu
Prasowanie: można, robi się nieznacznie sztywniejszy
Przypalanie: tak, oplot łatwo się topi


----------------------------------------------------------------

5. Beadsmith rayon


Sznurek ze sztucznego jedwabiu, lekko połyskliwy, bardzo podobny do sznurka Pega acetatowego, nieco delikatniejszy. Gama kolorystyczna ciekawa (19).
Niestety nie zachwycił mnie - bywa nieco nierówny, pofalowany, jakość zależy od partii sznurka. Atutem jest możliwość poszerzenia nim gamy kolorów Pegi acetatowej.
Szerokość: 3 mm
Rdzeń i oplot: w różnych kolorach
Strony: ma prawą (jodełka >>>) i lewą stronę
Prasowanie: można, nierówności nie dają się rozprasować
Przypalanie: nie topi się


---------------------------------------------------------------

6. Beadsmith – dwukolorowy, rayon


Sznurek ze sztucznego jedwabiu, połyskliwy, delikatny, cieńszy od powyższych, wygodny w szyciu. Dobrze łączy się ze sznurkami Pega acetat. Odporny na zaciąganie.
Polecam jako sznurek ozdobny do wzbogacenia, urozmaicenia kolorystyki prac.
Szerokość: 2,5 – 3 mm
Rdzeń i oplot: w różnych kolorach
Strony: ma prawą (jodełka >>>) i lewą stronę.
Prasowanie: można (nie ma tendencji do gniecenia)
Przypalanie: nie topi się.


-------------------------------------------------------------

7. Sutasz włoski acetat


Sznurek ze sztucznego jedwabiu, lekko połyskliwy, o ścisłym delikatnym oplocie, nieco bardziej miękki od Pegi acetatowej. Łatwy do opanowania, wygodny w szyciu. Można z niego uszyć drobne, małe formy. Jego atutem jest bardzo bogata gama kolorystyczna (60 odcieni). Bardzo dobrze łączy się z Pegą acetatową (porównanie na próbkach poniżej). Występują niewielkie różnice w gęstości oplotu zależnie od partii, ale nie przeszkadza to w efekcie końcowym. Przyznam, że bardzo go polubiłam.
Szerokość: 3 mm.
Rdzeń i oplot: rdzeń w kolorze oplotu
Strony: ma prawą i lewą stronę, po prawej jest gładki (jodełka >>>), po lewej prążkowany
Prasowanie: można (nie ma tendencji do gniecenia)
Przypalanie: tak, oplot lekko się topi


---------------------------------------------------------------

8. Sznurki chińskie poliestrowe (Saft, Lace Factory i inne)


Sznurki poliestrowe, często mylone z popularnym nylonowym „chińczykiem”. Połyskliwy, o bardzo luźnym splocie, wiotki, nie utrzymuje formy. Łatwy w szyciu – nie jest oporny, jednak bardzo trudno uniknąć deformacji podczas zszywania sznurków, możliwe zaciągnięcia oplotu. Nie nadaje się do szycia ażurów. Trudno uszyć z niego małe formy, bo luźny splot deformuje się. Atuty: mają dużą gamę kolorów i niską cenę. Niestety nie polecam tych sznurków, zwłaszcza osoby początkujące mogą mieć problem z ich opanowaniem.
Szerokość: ok. 3 mm
Rdzeń i oplot: w tym samym kolorze
Strony: bez różnicy
Prasowanie: można, ale sznurek raczej się nie gniecie
Przypalanie: tak, oplot łatwo się topi---------------------------------------------------------------

9. Stephanois


Sznurek bawełniany, gruby, o wyraźnej strukturze, miękki, luźny w splocie. Nie nadaje się do małych form ani ażurów. Należy zabezpieczyć końcówki przed i w trakcie szycia, ponieważ luźny splot bardzo szybko się rozkręca. Sznurek może być ciekawy do prac w innej niż standardowa stylistyce. 
Szerokość: ok. 3,5 mm
Rdzeń i oplot: w tym samym kolorze
Strony: bez różnicy
Prasowanie: można, zagniecenia rozprasowują się
Przypalanie: nie topi się


------------------------------------------------------------------

Na zdjęciach poniżej - próbki różnych sznurków obok siebie, aby pokazać ich różnice w strukturze i grubości (wszystkie kulki, wokół których uszyłam ślimaki są tej samej wielkości - 4 mm):


kolejno: 1. Pega wiskoza, 2. Pega acetat, 3. chiński nylon "grubasek", 4. Beadsmith poliester, 5. Beadsmith rayon


lewe strony sznurków z różnicą w stronach: 1. Pega wiskoza, 2. Pega acetat, 3. Beadsmith rayon


kolejno: 1.włoski acetat, 2. Pega acetat, 3. Beadsmith rayon


porównanie sznurków chińskich: 1. chiński nylon "grubasek", 2-3. sznurki chińskie poliester


porównanie grubości: 1. Pega acetat, 2. Stephanois

-----------------------------------------------------------------------

Dostępność sznurków (nazwy sklepów w kolejności alfabetycznej):

1. Pega wiskoza: ArtFan, Bazar Dekoracji, Bead Beauty, Beading.pl, Bukowiec, Image-Arte, Jolinka, Kadoro, Kamieniołomy.pl, Kamyczki, Korallo, Magraf, Pasart, Qnszt.pl, Royal-Stone, Skarby Natury, To co kocham

2. Pega acetat: Bazar Dekoracji, Bukowiec, Kadoro, Kamieniołomy.pl, Korallo, Pasart, Qnszt.pl, Royal-Stone, Skarby Natury

3. chiński nylon "grubasek": Bazar Dekoracji, Bukowiec, Craft&Haft, Kadoro, Royal-Stone, Skarby Natury, To co kocham

4. Beadsmith poliester: KadoroRoyal-Stone

5. Beadsmith rayon: Royal-Stone

6. Beadsmith rayon dwukolorowy: Bead Beauty, Royal-Stone

7. Sutasz włoski acetat: Royal-Stone

8. Chińskie poliestrowe: Korallo, Pasart, Qnszt.pl

9. Stephanois: pasmanterie Bocian

(Jeśli pominęłam jakiś sklep, albo podałam błędnie nazwę - proszę o kontakt.)

Mam nadzieję, że ten test będzie przydatny, niedługo cz. 2 - sznurki metalizowane.

Komentarze

 1. Robie sutasz od paru lat a pierwszy raz slysze o Stephanois i nie wiem dlaczego, bo juz go kocham ❤ :(
  Www.camdenlove.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niedawno się na niego natknęłam, niestety tylko w stacjonarnych pasmanteriach (Warszawa, Lublin)

   Usuń
 2. Bardzo mi się podoba Twój post. Zebrałaś całą wiedzę na temat sznurków i potwierdziłaś to, co ja czułam intuicyjnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. jak zwykle perfekcyjna - brawo:)czekam na informacje o warsztatach sutaszu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Proszę mi się z warsztatami przypomnieć na fb ;)jak będę widziała w okolicy to dam znać!

   Usuń
 4. Świetny post! Bardzo profesjonalnie zebrane i przedstawiona informacje :-) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, jeśli się przyda! :)

   Usuń
 5. Jutro wrzucę drugą część o sznurkach metalizowanych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super obszerny i pouczający tekst - Madziu serdecznie ci dziękuję będętu do ciebie częściej zaglądać - serdeczności ślę Marii

  OdpowiedzUsuń
 7. Pani Magdo! Wielkie dzięki za podpowiedzi :) Zebranie przez Panią wiedzy w jednym miejscu szalenie ułatwi mi życie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty