Tutorial - kolczyki z omeg

Tutorial napisałam dla sklepu Royal-Stone, używając sznurków poliestrowych Beadsmith, aby sprawdzić i pokazać jak zachowują się podczas szycia. Moje obserwacje: sznurki te są wygodne do szycia, dobrze formują się w dłoni, nie sprawiają trudności w przeszywaniu wielu sznurków razem. Dziękuję za udostępnienie materiałów do tutoriala. Kolczyki z dwóch omeg - tutorial

    
      Uszyłam proste kolczyki z najbardziej podstawowej w hafcie sutaszowym formy – omegi, opiszę jak je wykonać. Użyłam sznurków poliestrowych Beadsmith, ale dobrze sprawdzą się też sznurki Pega i chińskie nylonowe, same, lub mieszane z metalizowanymi. 
Przygotuj:
- cztery sznurki dł. 16 cm
- cztery sznurki dł. 14 cm (wybrałam Beadsmith: trzy poliestrowe – pansy, peakock i duck oraz  metalizowany – antique gold)
- dwie łezki 16 mm (użyłam łezek z kociego oka)
- kulki: osiem – 4mm, dwie – 6 mm i dwie – 8 mm (ja użyłam jadeitów i hematytu)
- koraliki w rozmiarze 8, 11 i 15 (tu Toho)
- nici, bigle, materiał do wykończenia (filc, skórka, tkanina)Jeśli użyjesz sznurków poliestrowych przed szyciem zabezpiecz końcówki (poliestrowe łatwo się rozplatają), ja stopiłam je przypalarką. Można też posmarować je klejem, albo okleić taśmą.
Sznurki 16 cm złóż odpowiednio do szycia – lepiej ułożyć je w tym samym kierunku splotu, wtedy ładniej wyglądają i lepiej układają się podczas szycia.Uszyj kształt odpowiadający łezce, formując sutasz w palcach – przeszywaj wszystkie sznurki przez środek, między rdzeniami, wtedy ułożą się równo i uniknie się przecinania delikatnego oplotu sznurka metalizowanego.

Szyjąc, igłę wbijaj zawsze dokładnie w to samo miejsce, żeby nie było widać szwów.Zszyj wszystkie sznurki razem, dopasowując je ściśle wokół kamienia. Następnie wszyj łezkę pomiędzy sznurki.Uformuj ślimaka na kulkę 4 mm i zacznij zszywać sznurki. W odpowiednim miejscu wszyj kulkę, następnie kontynuuj zszywanie ślimaka przekładając element na lewą stronę. 
Doszyj ślimaka do sznurków wokół łezki. W ten sam sposób obszyj drugą kulkę.Przygotuj sznurki 14 cm i kulkę 8 mm – uszyj, podobnie jak przy łezce, element w odpowiednim kształcie, dopasowując sznurki do wielkości kulki. Kulkę wszyj dziurką w pionie – będzie to potrzebne w dalszej części szycia kolczyków. Zrób ślimaki na kulkach 4 mm.Masz dwa gotowe elementy: dopasuj je do siebie i wszyj pomiędzy nie kulkę 6 mm. Zauważysz, że jest ona zbyt duża – omegi się nie dotykają. Połącz elementy, wszywając po obu stronach kulki po dwa koraliki rozmiar 8.
Wzdłuż kolczyka będą widoczne nici od wszywania dużych kulek. Zakryj je wszywając koraliki rozmiar 11. Użyłam tu mocniejszej nici (u mnie – S-lon), ponieważ to dłuższe przeszycie, więc nić może być narażona na nieznaczny ruch i przecieranie koralikami. Wszyj kolejno: jeden koralik pod kulką 6 mm, przejdź przez jej otwór i nawlecz 5 koralików, przejdź igłą przez dziurkę w dużej kulce. Dla pewności przeszyj 2-3 razy.

Obszyj ślimaki przy łezce koralikami, które użyte były do łączenia omeg – ja zrobiłam to w najprostszy sposób, mocując koraliki rozmiar 8 koralikami 15.Koralikiem 11 zakryj miejsce, gdzie czubek łezki styka się ze sznurkami.Doszyj bigiel – ja użyłam większych, ozdobnych, ponieważ same kolczyki są dość proste. Przeszyj wielokrotnie, żeby uszko bigla nie przetarło nici. Następnie dwoma koralikami 11 po bokach umocnij bigiel, żeby kolczyk się nie okręcał.Kolczyk można już wykończyć od tyłu – skórką, filcem lub tkaniną. Ja podkleiłam punktowo Hasulithem i podszyłam sztucznym welurem.


Gotowe. Mam nadzieję, że tutorial był pomocny. Ten podstawowy wzór można ozdobić na wiele sposobów, użyć dowolnych kamieni, koralików, dobrać kolorystykę tak, aby pasowały na różne okazje. Miłej zabawy!

Magdalena


Komentarze

 1. Profesjonalny tytek :D
  Brak mi tylko zdjęcia lewej strony kolczyka przed podklejeniem "spodem"(tyłem). Dla nowicjuszek może to być utrudnienie.
  VK

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję! Pomyślę o tym następnym razem!

  OdpowiedzUsuń
 3. świetnie wygląda ten welur! gdzie można go nabyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Mario - kupiłam w sklepie Qnszt.pl (pod zakładką sutasz trzeba szukać) opisany jako zamsz. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Piękna praca - jak każdy Pani projekt :) Pani Madziu, jaki klej poleca Pani do mocowania rivoli? Pokusiłam się o Gutermanna, ale niestety nieco naruszył "sreberko", a ponadto kryształek odczepił się od sznurków... Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Używam kleju Hasulith, aby sam kryształek podkleić kawałkiem filcu odpowiedniej wielkości. Następnie już po umocowaniu w pracy, mocuję od spodu kawałkiem filcu za pomocą kleju Bostik, bo jest elastyczny i można podklejone nim elementy przeszywać. Sposób ten pokazałam w tutorialach z broszką zieloną i grzebieniem. Pozdrawiam - Magdalena

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Jest Pani absolutnie moim GURU!

   Usuń
  3. Bardzo mi miło, chyba nie zasłużyłam. :)))

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty