Test sznurków cz. 2

Zabierałam się do napisania tego testu od dawna. Kilka lat temu, kiedy zaczynałam przygodę z sutaszem, przeglądałam oferty sklepów internetowych, robiłam zakupy w pasmanteriach, i nie wiedziałam, co do czego (zostało mi jeszcze sporo sznurków, które z powodzeniem wykorzystuję w różnych pracach domowych). Bardzo brakowało mi konkretnego zestawienia różnych typów sznurków. I pewnie nie zebrałabym się jeszcze długo, gdyby nie pomoc sklepu Royal-Stone. Dziękuję za współpracę i udostępnienie materiałów. Chciałam zaznaczyć, że test jest obiektywny, oparty na moich doświadczeniach. Będę starała się go aktualizować, jeśli w ofertach sklepów pojawią się nowe rodzaje sznurków.
Test sznurków sutasz cz. 2 - sznurki metalizowane


Sznurki metalizowane zbudowane są jak zwykłe sznurki sutaszowe, lecz oplot wokół rdzeni złożony jest z nitek metalizowanej przędzy lub poliestrowych, płaskich metalizowanych nici. Można szyć z nich całe prace, ale najczęściej używa się ich jako elementów ozdobnych.
Nie ma tu problemu z prawą i lewą stroną, więc można je łączyć dowolnie ze wszystkimi rodzajami sznurków sutaszowych.
Sznurki metalizowane są z natury sztywniejsze, więc pojawia się problem, który określę w skrócie „pękaniem” – sztywniejszy oplot, przy zgięciu do uszycia drobnego elementu, może rozejść się odsłaniając rdzeń. Dzieje się tak częściej przy sznurkach ścisłych, gładkich.
Sznurki metalizowane nie wymagają prasowania, są odporne na gniecenie podczas transportu, łatwo je rozprostować nawijając ściśle na dłoń, lub szpulę.
Końcówki sznurków metalizowanych trzeba zabezpieczać zaraz po odcięciu, ponieważ sztywne oploty natychmiast się rozkręcają. Polecam najprostszy sposób: okleić taśmą miejsce cięcia i przeciąć przez środek taśmy (można też przypalać końce zapalniczką). Podczas wykańczania pracy najlepiej posmarować je klejem lub obszyć, albo jedno i drugie dla pewności – rozkręcający się sznurek wewnątrz elementu w trakcie szycia to koszmar, nic już go nie uratuje. Ja stapiam końcówki sznurków przypalarką do nici, co wydaje mi się wygodną alternatywą dla owijania taśmą, udawało mi się także zabezpieczyć w ten sposób końcówki w trakcie szycia.

------------------------------------------------------------------------------

1. Pega

 - oplatane przędzą metalizowaną


Najczęściej używane i zaryzykuję stwierdzenie, że najlepsze sznurki do haftu, występują w różnych grubościach. Sznurki są sztywne, dobrze utrzymują formę, można uszyć z nich elementy ażurowe. Cienki (2,5 mm) jest bardziej miękki, można z niego uszyć także drobne zawijasy. Dobrze łączą się z innymi sznurkami, nie „pękają”. Mają ścisły oplot, dzięki temu są odporne na zaciąganie, ale w szyciu dość oporne (zwłaszcza podczas zszywania kilku sznurków razem), podczas szycia polecam ostrą igłę i ostrożność, ponieważ można wypchnąć igłą nitkę oplotu.
szerokość: 2,5 i 3 najczęściej używane, dostępne są też 5, 6 i 7 mm
kolory: złoty i srebrny
przypalanie: tak, można je stopić


próbka Pega metalizowana 2,5 mm


porównanie: próbki z Pegi 2,5 i 3 mm (ze sznurkiem Pega acetat, kulki i kryształy tej samej wielkości)

- oplatane nicią metalizowaną gładkie


Sznurki cienkie, miękkie, można z nich uszyć małe elementy, zdarzają się „pęknięcia” przy mocnym załamaniu. Oporne w szyciu, trudno trafić w przestrzeń między rdzeniami, zwłaszcza przy zszywaniu kilku sznurków razem. Oplot jest ścisły, przez co łatwo wypchnąć nić podczas szycia – polecam do wszywania między innymi sznurkami.
szerokość: 2,5 mm
kolory: złoty i srebrny
przypalanie: nie, nici oplotu nie stapiają się.- oplatane nicią metalizowaną strukturalne


Sznurki miękkie, podobnej szerokości i grubości jak zwykłe sznurki Pega. Nie usztywniają pracy, można z nich uszyć drobne zawijasy, nie mają tendencji do „pękania” – zdarza się nieznaczne rozchylanie nici oplotu. Splot luźny, wygodny w szyciu. Sznurki są dość odporne na zaciąganie, polecam raczej do wszywania między inne sznurki, niż wykańczania brzegu pracy.
szerokość: 3 mm
kolory: czerwony, zielony, niebieski
rdzeń: biały
przypalanie: tak – nici oplotu łatwo stapiają się razem


------------------------------------------------------------------------------

2. Sznurki chińskie

- oplatane przędzą metalizowanąSznurki grube, trzymają formę, raczej miękkie, nadają się do elementów ażurowych. Nie mają bardzo ścisłego oplotu – są bardzo wygodne w szyciu, łatwo przebić się igłą między rdzeniami nawet przy szyciu kilku sznurków naraz. Są dość odporne na zaciąganie, nie ma problemu z „pękaniem”. Dodatkowym atutem jest duża gama kolorów.
szerokość: 3-3,5 mm
kolory: złoty, miedziany (pomarańczowy), dwa odcienie zieleni, szafirowy, bordowy, fioletowy
rdzeń: w kolorze podobnym do oplotu
przypalanie: nie – nitki oplotu nie stapiają razem
- oplatane nicią metalizowaną gładkie


Sznurki grubością i szerokością zbliżone do sznurków zwykłych chińskich, miękkie, elastyczne. Można z nich uszyć drobne elementy, ale trzeba uważać, bo mogą „pękać” przy mocnym ściśnięciu, nie nadają się do usztywniania i form ażurowych. Są nieco oporne, można wypchnąć nić oplotu podczas szycia, polecam do wszywania między innymi sznurkami.
szerokość: 3 mm
kolory: srebrny, dwa odcienie złotego, miedziany, dwa odcienie zielonego, niebieski, czerwony, fuksja, fioletowy
rdzeń: w kolorze podobnym do oplotu
przypalanie: nie – nici oplotu nie stapiają się razem


----------------------------------------------------------------------------

3. Beadsmith

- oplatane nicią metalizowaną gładkie


Beadsmith gładki błyszczący


Beadsmith gładki matowy (antique)

Sznurki grubością i szerokością zbliżone do sznurków zwykłych Beadsmith i Pega, różnią się sztywnością w zależności od koloru. Raczej nie nadają się do usztywnienia i form ażurowych, mogą „pękać” przy ściśnięciu. Są oporne w szyciu, trudno przebić się między rdzeniami, oplot łatwo wypchnąć, zdarza się wtedy go przeciąć – polecam do wszywania między inne sznurki. Ich atutem jest ciekawa, duża gama kolorów.
szerokość: 2,5 mm
kolory: srebrny (silver i antique silver), złoty (gold i antique gold), miedź (copper) i brąz (bronze)
przypalanie: zależnie od koloru – błyszczące stapiają się, matowe (antique) – nie- oplatane nicią metalizowaną strukturalne


Beadsmith strukturalny (bronze)


Beadsmith strukturalny gold-black


Beadsmith strukturalny opalizujący

Sznurki dość sztywne (niewielkie różnice w zależności od koloru), giętkie, mogą być użyte do usztywnień. Nadają się do małych elementów, nie „pękają”, ale mają tendencję do nieznacznego rozchylania nici oplotu. Są wygodne w szyciu, nawet przy kilku sznurkach na raz. Mnie zdarzały się przecięcia nici oplotu podczas szycia - polecam zachować ostrożność i nie przekłuwać igłą sznurka na siłę - przecięta nitka oplotu po pewnym czasie wyjdzie na wierzch pracy. Są dość odporne na zaciąganie. 
Atutem tych sznurków jest bardzo ciekawa gama kolorystyczna, nie spotykana u innych producentów.
Niektóre kolory występują w wersji mieszanej oplotu – włókno metaliczne z czarną przędzą - ten rodzaj jest bardziej miękki, mniej odporny na zaciąganie.
Sznurek biały w sztucznym świetle mieni się wyraźnie odcieniami różu i zieleni.
szerokość: 2,5 mm
kolory: srebrny (silver, antique silver, silver-black), złoty (gold, antique gold, gold-black), miedź (copper), brąz (bronze), stalowo-szary (gunmetal), metaliczny (metallic rainbow) i biały (metallic iris) z kolorowym połyskiem
przypalanie: tak – można stopić------------------------------------------------------------------------------

4. Sznurki chińskie poliestrowe 4mmSznurki mają oplot z poliestrowego włókna owiniętego połyskliwą folijką. Trudno wykonać z nich małe elementy z powodu grubości, są sztywne - można uszyć z nich duże elementy ażurowe. Mają niewielką tendencję do rozchylania się nitek oplotu, ale są raczej odporne na "pękanie". Sznurek metaliczny brąz - nie rozchyla się i nie "pęka". Polecam do łączenia z innymi sznurkami, dla wzbogacenia pracy oraz do prac w niestandardowej stylistyce. Prywatnie - jeden z moich ulubionych sznurków.
szerokość: 4 mm
kolory: metaliczny brąz, melanż zieleń-róż, paski kremowo-beżowe i kremowo-szare, fiolet, łosoś, beż
rdzeń: biały lub czarny (zależnie od koloru oplotu)
przypalanie: nie stapia się
-------------------------------------------------------------------------

5. Sznurki tureckie


Sznurki bardzo podobne do znanych na polskim rynku sznurków metalizowanych strukturalnych Beadsmith (USA), nieznacznie luźniejsze w splocie. Sztywne, giętkie, trzymają formę, nadają się do szycia małych elementów, nie "pękają", z niewielką tendencją do rozchylania się nici oplotu. Są wygodne w szyciu, dość odporne na zaciąganie, należy zachować ostrożność (szyć pomiędzy rdzeniami), żeby nie przeciąć nici oplotu. Atutem tych sznurków jest bardzo bogata, największa wśród sznurków metalizowanych gama kolorystyczna (20).
szerokość: 2,5 mm
kolory: czarny, szary, multikolor, brązowy, dwa odcienie złota, pomarańczowy, dwa odcienie miedzi, dwa odcienie różu, bordowy, dwa odcienie fioletu, czerwony, turkusowy, niebieski, dwa odcienie zieleni, biały opalizujący (od różu do zieleni)
rdzeń: biały lub czarny (zależnie od koloru oplotu)
przypalanie: tak, można stopić


--------------------------------------------------------------------------

6. Sznurki indyjskie - melanż Sznurki poliestrowe z dodatkiem nici metalizowanych (srebrnych i złotych), typ podobny do sznurków poliestrowych Beadsmith, bardzo wąskie. Nieco oporne w szyciu, ścisłe, nie "pękają" przy zginaniu. Można używać ich samodzielnie, albo w połączeniu z innymi sznurkami (w próbce na zdjęciu ze sznurkiem poliestrowym Beadsmith). Dostępne w 11 kolorach.
szerokość: 2 mm
rdzeń: biały
prasowanie: można, nie mają tendencji do gniecenia, można rozprostować dłonią
przypalanie: tak, można stopić


------------------------------------------------------------------------------------


Dostępność sznurków (nazwy sklepów w kolejności alfabetycznej):


1. Pega
- oplatane przędzą metalizowaną: Bazar Dekoracji, Bead Beauty, Bukowiec, Kadoro, Korallo (także 5,6,7 mm), Royal-Stone, Skarby Natury
- oplatane nicią metalizowaną gładkie: Royal-Stone, Skarby Natury
- oplatane nicią metalizowaną strukturalne: Bead Beauty, Royal-Stone, Skarby Natury
2. Sznurki chińskie
- oplatane przędzą metalizowaną: Royal-Stone
- oplatane nicią metalizowaną gładkie: Bazar Dekoracji, Bukowiec, Jolinka, Kadoro, Royal-Stone, Skarby Natury
3. Beadsmith
- oplatane nicią metalizowaną gładkie: Kadoro, Royal-Stone
- oplatane nicią metalizowaną strukturalne: Bead Beauty, Kadoro, Royal-Stone
4. Sznurki chińskie poliestrowe 4mm: Skarby Natury
5. Sznurki tureckie: obecnie niedostępne
6. Sznurki indyjskie: Image-arte

Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że tekst będzie przydatny.

Komentarze

Popularne posty