Kolekcja - Peru

Peru - inspiracjeChciałam na lato stworzyć kolekcję biżuterii w mocnych, soczystych kolorach. Inspirację znalazłam na stronie Puchka Peru Textile Tours (kliknij tutaj), gdy zobaczyłam skarpetki ręcznie robione przez panią Rufinę. Urzekły mnie zestawienia kolorów tradycyjnych peruwiańskich tkanin.

foto: Puchka Peru Textile Tours
foto: www.peru.info.pl

Peru kojarzy mi się też legendami o skarbach Inków, stąd w mojej biżuterii musiało pojawić się stare, matowe złoto (oczywiście w formie szklanych koralików). 

Moje peruwiańskie poszukiwania przypomniały mi mało znaną, a fascynującą historię Uminy - inkaskiej księżniczki, której tragiczne losy splotły się z Polską. Była ona córką inkaskiej szlachcianki i właściciela zamku Niedzicy Sebastiana Berzeviczego, wyszła za mąż za syna Tupaca Amaru wodza powstania przeciwko Hiszpanom, jednego z ostatnich członków królewskiego rodu. Po upadku powstania, ukryła się wraz synkiem przed Hiszpanami w Niedzicy. Niestety ginie zasztyletowana przy wejściu do zamkowej kaplicy. Ponad 150 lat później, w 1946 r. pod kamiennym stopniem schodów zamkowych odnaleziono ołowiana tubę zawierającą kipu - splatane rzemienie ze złotymi blaszkami - inkaski sposób zapisywania wiadomości. Na blaszkach widniały nazwy: Dunajecz, Vigo i Titicaca, co dało początek legendzie, o podzieleniu i ukryciu w tych miejscach do dziś nieodnalezionego skarbu Inków. Niestety kipu zaginęło, skarbu nie udało się odnaleźć, zaś dolina Dunajca wokół zamku została zalana po zbudowaniu na rzece zapory. A Uminę podobno można do dziś spotkać jako Białą Damę nocami na murach zamku. (więcej o klątwie skarbu Inków tutaj)

Moje peruwiańskie interpretacje:

Bransoleta - sutasz - "Peru 1"

Bransoleta - sutasz - "Peru 1"

Wisior - sutasz - "Umina"

kolczyki - sutasz - "Peru 1"

Kolczyki - sutasz

bransoleta - sutasz - "Peru 2"

Kolczyki - sutasz


Komentarze

  1. Obłędne zestawienie kolorów i świetnie dobrane koraliki. Może jednak wytargam z dna szuflady sznureczki.... i po raz kolejny zmierzę się, w nierównej walce, z sutaszem:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło. Życzę powodzenia ze sznurkami - jakby co służę pomocą ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty